Post new topic Reply to topic

Page 5 of 5
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5

Topic

Pulseren

Joined: 21 Jul 2006

Posts: 17

Location: Denmark

Reply with quote

Post Posted: Thu Apr 01, 2010 1:26 pm — Post subject: Shorah Xinthraeon

Velkommen tilbage til MOULagain - Jeg går ud fra at du har oprettet en ny konto i Open Source portalen.
Vi er faktisk en del danskere på, hvor de fleste har gået i kompagniskab med andre udenlandske "Buddies".
Jeg er f. eks. blevet medlem af URU Skydriver Bevin "klanen", hvor der er to danskere med Astro og SkydriverSvip.
Hvornår er du næste gang på? - Så kan vi måske udveksle oplyninger.

Hilsen Viking/Pulseren


_________________
Lets Shorah - Viking KI#03516721

halvor

Joined: 09 May 2006

Posts: 146

Location: Norway

Reply with quote

Post Posted: Sat Apr 03, 2010 6:00 pm — Post subject:

Hvis dere fortsatt prøver å få satt opp et diskusjonsforum her på dansk, så synes jeg fortsatt det ville vært bedre om alle skandinavene slo seg sammen og gikk inn for å lage et felles skandinavisk forum. Språkene er tross alt så like at jeg ikke tror noen kommer til å ha problemer med å forstå hverandre, i hvert fall ikke etter en liten tilvenningsperiode. Wink

La meg få vite hva dere synes, så kan jeg alltids ta kontakt med administratorene hvis dere vil.

djmaks

Joined: 05 Apr 2010

Posts: 1

Location: Denmatk

Reply with quote

Post Posted: Mon Apr 05, 2010 12:05 pm — Post subject:

Hej med jer alle sammen, jeg fik lige læst jeres forum og syntes det er en kanon ide i har fået lavet, jeg er selv lige gået i gang med uru, men har dog haft gang i de tidliger versioner.
jeg vil med glæde være med.

D'ana

Joined: 10 Nov 2006

Posts: 6

Location: Denmark

Reply with quote

Post Posted: Wed Apr 07, 2010 5:53 pm — Post subject: Re: Så er vi igang igen - eller hvad?

Pulseren wrote:

Hej med jer
Så er vi i gang igen. Har kontaktet Astro som hele tiden trofast har været med fra oprettelsen af MOUL Open Source.
Håber der er nogle flere danes derude.
Giv lyd fra jer, da jeg synes det kunne være morsomt at vi sammen kunne finde ud af genopbygge D´Ni.

Hilsen Viking/Pulseren



Hej jeg har spillet hele Myst serien gennem flere år og Uru offline mange gange, og vandrer nu helt alene rundt i Uru online, så jeg er med på en dansk/skandinavisk gruppe.

Shorah fra D'ana Ki#04182359

Jimbo

Joined: 28 Sep 2006

Posts: 192

Location: Denmark

Reply with quote

Post Posted: Thu Apr 29, 2010 9:10 am — Post subject:

Wow, jeg ser at vi har fået et forum. Ja, alle skandinaver får være med, det er jo selvklart.
Lad os så komme i gang.
Vi ses i spillet

Smile

Pulseren

Joined: 21 Jul 2006

Posts: 17

Location: Denmark

Reply with quote

Post Posted: Thu Apr 29, 2010 12:57 pm — Post subject: Skandinavisk forum

Shorah
Ja så lykkedes det at få oprettet vores eget forum. Håber at vi kan bruge det til glæde for alle skandinaver.
Så vær venlig at bred budskabet ud, når i møder nogen fra det nordiske.
Vi snakkes

Shorah all


_________________
Lets Shorah - Viking KI#03516721

Pulseren

Joined: 21 Jul 2006

Posts: 17

Location: Denmark

Reply with quote

Post Posted: Tue May 25, 2010 6:53 pm — Post subject: Meddelelser i forummet!

Hej alle gaeve skandinavere
For at alle kan følge med i hvad der foregår her i forummet, bedes i når i skriver her i forummet, at lave dem i "Post Reply" i bunden. Så kan alle følge med - og ikke personlige mail til mig, selv om det da er meget hyggeligt at få personlige mail fra jer.
Blot en lille reminder :o))


_________________
Lets Shorah - Viking KI#03516721

sha'ni

Joined: 08 Apr 2010

Posts: 28

Location: Denmark

Reply with quote

Post Posted: Mon Jun 07, 2010 9:01 am — Post subject: tilmelding til skandinavisk forum

Hej Pulseren

Hvordan tilmelde sig skandinavisk forum.

Hilsen sha'nie ( i dette forum sha'ni)



Last edited by sha'ni on Wed Jul 07, 2010 1:36 pm; edited 1 time in total

sha'ni

Joined: 08 Apr 2010

Posts: 28

Location: Denmark

Reply with quote

Post Posted: Thu Jun 10, 2010 7:39 pm — Post subject: Shorah

Hej Alle i skandinavien forum

Er der nogen der pae ganske almindelig dansk, kan vejlede i, hvordan man installere Uru live on Mac OX "Sne leopard"

ShoraH fra sha'nie (sha'ni) Very Happy

sha'ni

Joined: 08 Apr 2010

Posts: 28

Location: Denmark

Reply with quote

Post Posted: Wed Jul 07, 2010 1:34 pm — Post subject: Shorah all

Kan i hjælpe mig med at finde link til uru support, da jeg ikke kan komme ind på min URU side, får hele tiden af vide jeg er oprettet samt, at jeg ikke eksisterer i systemet, hmm nyt password hjalp ikke.
Når jeg beder om at, få tilsendt mit konto navn og password på e-mail eksisterer jeg ikke hmmm
Hjææææælp.

Hilsen Sha'nie (sha'ni) Shocked

sha'ni

Joined: 08 Apr 2010

Posts: 28

Location: Denmark

Reply with quote

Post Posted: Thu Jul 08, 2010 4:53 pm — Post subject: Shorah all

Shorah All Very Happy

Jeg har fundet cyan worlds support center, og har skrevet til dem, der er server problemer, og derfor kan jeg ikke komme ind i URU.Shocked Jeg håber det snart er klaret, så jeg igen kan komme ud og rejse. Wink

Hilsen Sha'nie (Sha'ni) Wink

Jimbo

Joined: 28 Sep 2006

Posts: 192

Location: Denmark

Reply with quote

Post Posted: Fri Jul 09, 2010 8:43 pm — Post subject:

Det håber jeg Sha'ni Very Happy

sha'ni

Joined: 08 Apr 2010

Posts: 28

Location: Denmark

Reply with quote

Post Posted: Wed Jul 14, 2010 7:47 am — Post subject: Hej Viking

Smile Hej Viking

Hvor mange medlemmer er der i dette forum.

Jeg har undret mig over at, der ikke fra dig og Pulseren er en oversigt over, hvor mange medlemmer der er tilknyttet her.

Kunne man indføre at, nye medlemmer bliver hilst velkommen her, eller giver det for meget administration. Smile

Når et nyt medlem kommer ind og stiller spørgsmål, kunne det være høfligt af dig og Pulseren at, svare de første 2 omgange, man føler sig noget i et tomrum, når der intet svar dukker op, og meningen med forumet fortaber sig til bla. bla. bla jeg er her bla. bla. er der nogen derude. Smile

Det virker lidt som et forum der er uden energi. Eller er det fordi spørgsmål skal være af teknisk art, at der ikke hilses eller svares, hvem er ansvarlig for dette forum, og det liv der kunne tænkes at være herinde. Cool

Jeg ser nogen fra andre steder i Norden der også gerne vil være med her, kunne vi finde ud af at have noget i dette fællesskab på tværs af grænser i norden.

Eller; er jeg bare helt uden for forståelse af, hvad dette forum går ud på, for så vil jeg skynde mig at, undskylde denne skrivelse. Very Happy

Hilsen Sha'nie Very Happy Very Happy Very Happy

All times are GMT

Jump to:

Post new topic Reply to topic

Page 5 of 5
Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5

You can…

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum